Shopping Won Over Writing Today

Em came running with the book, “I HAVE to have this!” and then how could I resist a “no mess” coloring kit for the little one?

I should be writing. This week is a “light” week when it comes to cleaning houses. Just two of them, and both are relatively quick and easy.

I snapped these up in a hurry – vintage Coca Cola boxes – just $10 each! I also found a Rubbermaid dish drainer and Em asked for the marshmallows for the party.

So I should be writing.

This gallon of Soy Vay teriyaki sauce was just $2.50. How could I pass it up? I see a lot of stir fry and teriyaki chicken recipes in our future.

But the weather has been so nice. It seems wrong somehow to be hiding inside at my computer.

I’m not much of a martini person, but these enormous mixers were just ten cents apiece. TEN CENTS! Pomegranate martinis for all my friends!

Yesterday, Em and I swept most of the pathways and half of the sidewalks free of the maple helicopter seedlings. Am I the only one, or has it been a heck of a year for those things? What do the maple trees know that we don’t? They were laying down carpets of the damn things.

Churros and chorizo…it’s a thing.

In any case, today I decided to visit a dented can outlet. Ever since my favorite outlet, Discount Groceries and More shut down, I’ve been pining for a place to go find outrageous bargains. Well, I can pine no more, for I have found the mother lode…Dirty Don’s Bargain Center.

The Oyster sauce was four for one dollar. The 2-liter Shasta sodas were all 50 cents each!

Oh…my…goodness.

Em loved the bacon jerky, I annihilated the teriyaki and the Sriracha jerky is for Dave. They were all just $1.75 each.

By the end of it, the cart was full and Em was insisting we needed to leave. Let me say that again, the cart was FULL. I spent just under $100 on what I’m pretty sure was around $600-$800 worth of retail-priced food and household goods. Seriously, take a look at this haul!

“Mama, look! These boxes are only $1.00 each!”
Each box contains eight packages of gum, each package of gum contains 18 pieces. That’s a lot of gum, folks.

I covered the entire butcher block table in the kitchen with food and household goods. Nothing cost more than $3.00 and most of it was for far less.

There is a lovely Orange Chicken recipe that I’ve made that calls for an entire jar of orange marmalade. This marmalade was only 50 cents!

Food expiration dates are not set in stone. Folks often forget that, but it’s true. You often have years more to enjoy a product than what the expiration date indicates.

Made with real cane sugar! On the right, the bacon marmalade, we will be trying that this Saturday. I’m curious to see what it tastes like!

Now, be careful, obviously. If you buy canned goods, be sure that the cans have not begun to bulge or leak.

If you live in the area, go check out Dirty Don’s in Raytown. It’s very close to the stadiums. Next time I go, I’m going to investigate the coolers better. They had all kinds of frozen foods.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *